Árverésen egy rendkívüli „Verda”

„Aukcióra kerül az egyik mozivászonról ismert, világhírű Porsche” – söpört végig a hír nemrég a médián. A filmek (és az autók) világában jártasak a fenti mondatot olvasva talán azt találgatták, vajon a Tolvajtempó kultikus, 1978-as évjáratú 911-esét, a Sebhelyesarcú 928-asát vagy épp a Top Gunban látott 356 spydert lehet-e megvásárolni, netán a Halálos iramban széria ötödik részében a néhai Paul Walker által vezetett 911 GT3 RS, a Bad Boys-ban Will Smith által „meghajtott” 964 Turbo 3.6, esetleg a Red 2-ben Bruce Willisszel a volánja mögött feltűnt GTS kerül-e kalapács alá? Nos, a válasz: egyik sem, de a szóban forgó „árverési tétel” története bizonyos szempontból a fentieknél is sokkal izgalmasabb.

Egy különleges projekt keretében ugyanis a Porsche és a Pixar szakemberei nem kisebb tettre vállalkoztak, mint a 2006-ban óriási kasszasikert hozó Verdák (Cars) című film egyik kulcsszereplője, Sally Carrera a „felélesztése”. Egészen pontosan a csapat azt álmodta meg – és mintegy 10 hónapnyi munkával meg is valósította –, milyen lenne Villám McQueen szerelmének életnagyságú, közutakon is legálisan használható változata.

A fejlesztőknek abból a szempontból volt mihez nyúlniuk, hogy Sally Carrera figuráját az animációs film alkotói által is bevallottan egy valós autó, egy 2002-es, a 996-os sorozatba tartozó, Porsche 911 Carrera ihlette. Ez kiváló kiindulási pontként szolgált a nem mindennapi „másolási” feladathoz, amely természetesen nem lehetett tökéletes: az eredeti karakter rendszámtáblája környékén elhelyezkedő „száj” és főleg a szélvédő helyén található „szemek” leutánzása esetén ugyanis aligha kapott volna zöld utat a hatóságoktól a kocsi.

A teljesítmény tekintetében az ötletgazdák úgy döntöttek, nem maradnak a 20 éves alapoknál, inkább az egyik legmodernebb Porschéra, a Carrera GTS-re támaszkodnak. Ennek megfelelően Sally Carrera „alteregója” egy 3.0 literes, hathengeres, biturbó boxermotort kapott, amit 473 lóerős teljesítmény és 570 Nm-nyi csúcsnyomaték fémjelez. Az egyetlen példányban készülő Sally Special 3,3 másodperc alatt gyorsul fel álló helyzetből 100 km/h-ra. A Porsche palettáján a Carrera S és a GT3 között elhelyezkedő Carrera GTS nyolcfokozatú automata váltóval és hétsebességes kézi váltóval is rendelhető, a szóban forgó, egyedi modellt pedig utóbbival szerelték fel.

Az említett aukcióra augusztus 20-án, a Monterrey Car Week keretében kerül sor Kaliforniában. A műfaj egyik óriásának számító RM Sotheby’s által szervezett árverés bevételét jótékony célra ajánlják fel. A leendő vételárat nehéz megtippelni, egy „sima” Carrera GTS például 138 ezer dollárba (átszámítva kb. 54 millió forintba) kerül, de nem volna meglepő, ha a minden idők egy legsikeresebb animációs filmjének megelevenedő szereplője ennél jóval magasabb összegért találna gazdára.