Úgy tűnik, a nagy globális autógyártók ideig-óráig ellen tudnak állni a „zöld hullámnak”, de előbb-utóbb mindannyian előrukkolnak első teljesen elektromos modelljükkel. A villanyautóra váltó vevőkért zajló verseny legújabb nevezője a Suzuki, amely a tavaly bemutatott eVX koncepció nyomán a napokban hivatalosan is leleplezte történelmi típusát, az e-Vitarát. A Toyotával együttműködésben készülő crossover-SUV lesz a CarXpert szervizhálózat aktuális írásának főszereplője.

Az eredeti Mini „reinkarnációjának” szánt Mini Cooper 2001-ben jelent meg az utakon, vagyis ez volt a brit gyökerű márka első látványos projektje azután, hogy a BMW megvásárolta a céget (2000). A népszerű, retróstílusú kisautó azóta már a negyedik generációjában jár, amely tavaly tisztán elektromos változatokkal debütált, majd némi meglepetésre idén a benzinmotorral ellátott modellek is megérkeztek. Ez utóbbiakból pedig a cég nemrég kabrióverziókat is bemutatott, amelyek máris elérhetőek Magyarországon is – beleértve a napokban megismert, igencsak erős Mini John Cooper Works variánst (képünkön). Ezekkel az újdonságokkal foglalkozunk a CarXpert szervizhálózat aktuális írásában.

Amint beköszönt a hűvösebb őszi időjárás, és a téli hónapok sem váratnak már sokat magukra, az autósoknak fel kell készülniük a megváltozott útviszonyokra és időjárási körülményekre. A rendszeres karbantartás és az időben elvégzett ellenőrzések nemcsak a jármű élettartamát növelik, hanem nagy mértékben hozzájárulnak a közlekedés biztonságához is. A CarXpert szervizhálózat legfrissebb írásában összegyűjtöttük azokat a legfontosabb teendőket, amelyekkel felkészíthetjük autónkat a mostani időszakra kihívásaira.

Amikor autós berkekben a hibrid szót halljuk, többnyire egy hagyományos és egy elektromos motor kooperációjára gondolunk. Nos, ez ugyan igaz a Kia Niro vadonatúj változatára is, de a teljes kép ennél is összetettebb. A Tri-Fuel elnevezésű modell, ahogy az a nevéből is kikövetkeztethető, ugyanis három különböző „üzemanyaggal” is képes működni: a benzintank és egy kisebb akkumulátor mellett egy LPG-gáztartály is található benne. Az Olaszországban debütáló járművel kapcsolatos információkat igyekeztünk összegyűjteni a CarXpert szervizhálózat aktuális cikkében.

Megérkeztek az első hivatalos adatok azzal kapcsolatban, mennyire vetette vissza a hatótávnövelt- és a plug-in hibrid autók iránti hazai keresletet az, hogy a szóban forgó kocsikra idén szeptembertől már nem lehet zöld rendszámot kiadni. Ha erre egy szóban akarnánk válaszolni, annyit írnánk: nagyon. A CarXpert szervizhálózat friss bejegyzésében azért egy kicsit részletesebben is körüljárjuk a számokat, valamint a témával kapcsolatos jelenlegi és jövőbeli helyzetet.

Miközben a hagyományos európai és amerikai autógyárakat, ha nem is letérdeltette, de mélyütésként érte az elektromos átállás kényszere és/vagy igénye, amelynek hatására azóta is tántorogva igyekeznek talpon maradni, a kínai gyártók és a Tesla köszönik, jól vannak, és minden jelentésükben eladásaik bővüléséről számolnak be, még úgy is, hogy pl. a Tesla modellpalettája eléggé elöregedett. Európában lassan minden 3. eladott új autó elektromos lesz, de a vásárlások nagy része után nem a megszokott német, olasz vagy francia gyártóknál cseng a kassza, hanem valahol a világ túlfelén. Közben pedig előbbiek az egyébként valós, csak későn jött, nagyon drága elektromos fejlesztéseiket lényegében nem tudják miből kompenzálni, hiszen a hagyományos kocsik is fogynak ugyan, de fokozatosan teret veszítenek, méghozzá a kontinensen kívüli elektromos gyártók miatt. Ezt a különös, de roppant aktuális helyzetet igyekszünk körüljárni a CarXpert szervizhálózat aktuális bejegyzésében.

Egyre többször halljuk – és mostanság egyre gyakrabban látjuk is –, hogy a kínai autómárkák fokozatosan ellepik Európát. Márpedig miért pont a kontinensünkön évente összesen több mint 100 ezres eladási volument produkáló pick-up szegmens volna a kivétel ez alól? Ilyen téren a sanghaji SAIC egyik albrandje, a Maxus jár élen, amely már most is kínál ezen a földrészen elektromos kisteherautót, a napokban pedig bejelentette, hogy rövidesen a vadonatúj eTerron 9 exportja is megindul. A több szempontból is történelmi lépéssel kapcsolatos tudnivalókat próbáltuk összegezni az Automeister szervizhálózat friss bejegyzésében.

A Peugeot E-3008 tavaly ősszel, az E-5008 pedig idén tavasszal mutatkozott be, a Stellantis konszern tulajdonában lévő francia vállalat mérnökei azonban máris végrehajtottak rajtuk egy jelentősnek mondható fejlesztést, ami a villanymotor mellett az akkumulátort is érintette. Ennek köszönhetően a cég közlése szerint ezek a modellek kínálják jelenleg a leghosszabb hatótávot az egyre népszerűbbé váló elektromos szabadidő-autók szegmensében. A Carxpert szervizhálózat friss bejegyzésében közelebbről is szemügyre vesszük, mit érdemes tudni a most leleplezett Long Range variánsokról.

Lélektani határ léptek át nemrég hazánkban a hibrid autók: a Datahouse által minap közölt statisztikák szerint az idei év első nyolc hónapjában értékesített, mintegy 80 ezer új jármű több mint fele (egész pontosan 51%-a) rendelkezett kiegészítő, elektromos motorral. A hagyományos technológia ezzel párhuzamosan visszaszorulóban van, ugyanis a januártól augusztusig eladott új kocsik csupán 30%-a volt tisztán benzines, és mindössze 12%-uk kizárólag dízeles. Az elektromos autók aránya közben a vártnál lassabban nő, hisz kétharmad év alatt kevesebb mint 6000 talált közülük gazdára újonnan, ami a teljes piac 7%-át teszi ki. A Carxpert szervizhálózat mostani írásában igyekszünk kicsit a fenti adatok mögé is nézni.