Toyota, Mercedes, BMW. Ha hinni lehet a friss kutatásoknak, ez a trió számít jelenleg a világ három legértékesebb autómárkájának. Sok meglepő persze nincs ebben, mint ahogy abban sem, hogy a legjobb 10 mezőnyét teljesen kisajátítják a japán, a német és az amerikai gyártók. Ami már izgalmasabb, hogy két – egyaránt mértékadónak tartott – vizsgálat mennyire másként látja az autóipar globális helyzetét.

„Elektromos autóként térhetnek vissza a Hummerek” – járta be a hír a sajtót a közelmúltban. Amikor az első ezzel kapcsolatos cikk elénk került, bizony gyorsan leellenőriztük, nem április 1-jét írunk-e esetleg? Kiderült azonban, hogy nem tréfáról van szó: a lassan tíz éve megszűnt, egykor (és még ma is) roppant népszerű „benzinzabáló” terepjáró könnyen lehet, hogy tényleg zöld köntösben tér vissza.

Tisztára, mint egy LEGO autó. Ez volt az első gondolatunk, amikor meghallottuk, hogy a Scania a minap egy olyan „moduláris” járművet mutatott be, amelynek csak az eleje és a hátulja fix, a kettő közé pedig igény szerint akár személyszállító kabint, rakteret, sőt akár hulladékgyűjtő egységet is be lehet építeni. Mindezt ráadásul önvezető változatban. Tényleg ez lenne a városi szolgáltatások jövője?

Az autósok legádázabb ellenségeinek sorában kétségkívül ott találjuk a kátyúkat is. Egyes becslések szerint a magyar utakon mintegy 1 millió ilyen úthiba is lehet, amelyek csak arra várnak, hogy tönkretegyék valaki futóművét vagy épp kerekét. A legbosszantóbb talán az, amikor egy már – elvileg – kijavított mélyedés válik villámgyorsan újra veszélyessé. Egy elsőre meglepő új találmány viszont a hírek szerint hosszú időre is képes megoldást nyújtani a problémára.

Az autósok közti szolidaritás egyik (rossz nyelvek szerint: egyetlen) megnyilvánulási formája, amikor a sofőrök traffipaxot észlelve jeleznek szembejövő társaiknak, nehogy elkészüljenek róluk azok a bizonyos drága fotók. A fényszórók villogtatása mellett a figyelmeztetés elterjedt módja az ujjal történő körkörös mozgás, ami vélhetően a radarjelet hivatott imitálni. Könnyen lehet, hogy hamarosan egy új kézmozdulatot is fel kell venni a repertoárba, méghozzá a felfelé mutogatást, a legújabb gyorshajtó-vadászok ugyanis a levegőből „támadnak”!

A De Tomaso név nemcsak azoknak csenghet ismerősen, akik már a márka fénykorát jelentő ’70-es, ’80-as években is otthonosan mozogtak az autók világában, hanem szinte bárkinek, aki játszott valaha autóskártyával. Az olasz gyártó modelljei, különösen a legendás Pantera, ugyanis ott voltak bármelyik pakli legerősebb darabjai között. A hírek most arról szólnak, hogy a néhány éve csődbe ment céget még az idén újraélesztik.

Bevalljuk, amikor először jött szembe a kép az interneten a tankká alakított Bentley-ről, azt hittük, csak egy manipulált fotóról van szó. Aztán mikor egy a „szörnyet” mozgás közben bemutató videó is felbukkant, már kezdett gyanús lenni a dolog – de végül is napjainkban már egy mozgóképet is könnyű hamisítani, úgyhogy még mindig akadtak kételyeink. Utánajárva a történetnek aztán bebizonyosodott a szinte elképzelhetetlen: valaki tényleg lánctalpassá változtatta át a brit luxusmárka egyik példányát.

Manhattan zsúfolt belvárosában parkolni eddig is kész rémálom lehetett. A luxusautók tulajdonosainak ráadásul mostantól még egy dolog miatt fájhat a fejük, ha a környéken készülnek letenni járművüket: New York legelitebb negyedében ugyanis egy visszapillantókra szakosodott tolvajbanda jelent meg. Első hallásra talán kisstílűnek tűnnek a szóban forgó bűnözők, ám nem árt megjegyezni, hogy egy-egy bezsebelt példányért sok százezer forintnyi dollárt kaphatnak a feketepiacon.

Alighanem sokan felteszik a címben szereplő kérdést, amikor először hajtanak át egy felsővezetékkel ellátott sztrádaszakaszon, ahol meg is pillantanak egy áramszedős járművet. Utasok szállításáról persze – egyelőre – szó sincs, ám egyesek szerint a fuvarozást már a közeljövőben is átalakíthatja az „eHighway” projekt.