A közelmúltban az ötös lottó rekordközeli fődíja tartotta lázban Magyarországot. A 4,171 milliárd forintos összeget végül április végén vitte el egy – nagyon – szerencsés játékos. A szelvényt feladók közül bizonyára sokan eljátszanak ilyenkor a gondolattal, mire költenének ennyi, a hétköznapi ember számára szinte felfoghatatlan mennyiségű pénzt. Az új autó vásárlása bizonyára többeknél ott van a lista első helyein, ám van egy rossz hírünk számukra: akad olyan kocsi, amelyet még egy ilyen nyereményből sem lehetne megvenni.

Donald Trump amerikai elnök nemrég ismét megerősítette: kész mindent megtenni azért, hogy több amerikai autót adjanak el Japánban, és ez a kereskedelem ne csak az ellenkező irányban virágozzon. Tény, hogy az Egyesült Államokban rengetegen róják a mérföldeket japán kocsikkal, amelyek valósággal uralják az ország útjait. Japánban viszont alig látni amerikai járműveket – méghozzá elsősorban az USA gyáróriásainak „rugalmatlansága” miatt.

A bolygó megóvásának egyik fontos „hozzávalója” a közlekedés „kizöldítése”. Ez amolyan alaptétel, mint ahogy az is, hogy a megoldást az elektromos autók jelenthetik. Ezt gondoltuk legalább is eddig, egy friss tanulmány azonban úgy számol, hogy ha minden tényezőt figyelembe veszünk, egy Tesla is kibocsát annyi káros anyagot, mint egy dízeles vagy benzines jármű.

Indításgátló alkoholszonda, intelligens sebességszabályozás, továbbfejlesztett biztonsági öv. Csak néhány azok közül a biztonságtechnológiai eszközök közül, amelyek az Európai Parlament friss döntése értelmében 2022-től minden, a kontinensen piacra kerülő új járműben kötelezőek lesznek. A szakértők a fejlesztésektől évente több ezer élet megmentését várják.

„Kész, vége! Ennél több Nyugat-Európából érkező használt autót már nem tud felszívni a magyar piac” – mantrázzák sokan már jó ideje, a vevők azonban valahogy csak nem akarják meghallani őket. Az évek óta töretlenül növekvő import 2019 első negyedévében ismét rekordot döntött, az esztendő első három hónapjában ugyanis összesen 39 336 külföldi használt személyautó érkezett Magyarországra, ez 3,5%-kal több, mint az előző negyedévben.

Ha valaki egy drága, új autóval érkezik valahova, ahol ez számít – és ezt látja is az, akire jó benyomást szeretne tenni – akkor mindenki tudja róla, hogy gazdag. 

Bizonyára sokaknak ismerős az a jelenet, amikor az autó ablakmosótartályának utántöltésekor a folyadék egy része mellé megy, így aztán kárba veszik. Mindez persze nem is csoda, a legtöbb kocsiban ugyanis meglehetősen magasról indítva kell(ene) tökéletesen beletalálni egy mindössze néhány centiméter átmérőjű lyukba. A leleményesek persze már eddig is „befogtak” erre a célra egy tölcsért – 2019-re pedig az autóipar is eljutott a „józan paraszti észnek” erre a szintjére.

Április elsejétől kezdve Stuttgart városa megtiltotta az Euro 4-es vagy annál rosszabb környezetvédelmi besorolású dízelüzemű autók behajtását. A dátumot látva mindezt néhányan talán csak április tréfának vélik, pedig nem az: a Mercedes és a Porsche szülővárosa a levegőminőség javítását célzó küzdelem élére állt. Na, jó, azért néhány „apró betűs rész” van a dologban…

Figyelembe véve, hogy a technika folyamatosan és egyre nagyobb tempóban fejlődik, kissé meglepő, hogy a világ leggyorsabb szárazföldi járműve címet immár 1997 óta ugyanaz birtokolja - a Thrust SSC akkor a hangsebességet éppen átlépve 1228 km/h-val repesztett a Nevada állambeli Black Rock sivatagban. Egy friss bejelentésnek köszönhetően azonban elképzelhető, hogy hamarosan átírhatják a rekordkönyveket.