Hamarosan eljöhet az igazság pillanata abban a kérdésben, hogy az európai – és benne a magyar – vásárlók hajlandóak-e nagy tömegével egy kínai gyártó tisztán elektromos modelljét választani. Az biztos, hogy a kínálat ugrásszerűen nő, és ezzel együtt egyre több az olyan aspiráns is, amely a már jól bejáratottnak mondható márkákhoz hasonló tudást kínál költségbarátabb áron. A legújabb próbálkozó a BYD Seal U lehet, amelyet kimondva-kimondatlanul a Tesla Model Y vetélytársának szánnak. A már Magyarországon is jelen lévő vállalat friss „exporttermékéről” szól a carXpert szervizhálózat mostani írása.

Az elektromos járművek eladási adatai az utóbbi időben a vártnál lassabban növekedtek, ez pedig óvatosságra inti a gyártókat az ilyen irányú fejlesztéseiket illetően. Sokak szerint azonban, ha van olyan szegmens, amely töretlen felfutásra számíthat a jövőben, akkor az az elérhető(bb) árú, döntően városi használatra szánt villanyautók mezőnye. A friss hírek szerint ebbe a versenybe száll be most a Hyundai, amely még idén Európába hozhatja a hazájában kizárólag benzinmotorral kínált Casper nevű mini-crossover elektromos változatát. A carXpert szervizhálózat aktuális cikkében a többek közt a Dacia Spring riválisának szánt kocsiról lesz szó.

Amikor komolyabb benzináremelés jön, mindig vannak néhányan, akik megkérdezik, hol húzódik az a lélektani határ, ahol már letennék az autót, és átnyergelnének bármi másra. A mindenkori válasz nagyjából úgy szól, hogy „ha még 10-20%-kal drágább lenne az üzemanyag, már biztosan letenném a kocsit”. Aztán néhány hónap vagy év múlva eléri ezt a szintet, és persze, hogy szinte senki nem teszi le. A carXpert szervizhálózat mostani bejegyzésében néhány KSH-adatot is segítségül hívva megpróbáljuk felgöngyölíteni, hogy mindez miért van.

Ha megkérdeznénk az embereket, szerintük milyen autómárkák illenek leginkább egy amerikai elnökhöz, biztosra vehetjük, hogy a Lamborghini nem lenne ott a leggyakoribb válaszok közt. Mégis akad olyan korábbi USA-elnök, aki annak idején az olasz luxussportkocsi-gyártó egyik meglehetősen extravagáns modelljét választotta, és talán nem is meglepő, hogy kiről van szó: Donald Trump még jóval a megválasztása előtt, az ezredforduló táján hajtott egy Diablo VT Roadstert. A különleges színű, nyitható tetejű autó a minap egy közelgő aukció kínálatában tűnt fel, ez pedig kiváló apropót szolgáltat arra, hogy a carXpert szervizhálózat új cikkében néhány szót ejtsünk a legendás típusról és annak „elnöki verziójáról”.

Sok más gyártóhoz hasonlóan a Volvo is öles léptekkel halad a villanyosítás felé: a svéd prémiumgyártó még 2022-ben ígérte meg, hogy minden évben előrukkol egy új, tisztán elektromos modellel, 2030-től kezdve pedig már kizárólag ilyen új autókat dob majd piacra. Egyre több jel szerint a 2024-es esztendő újdonsága ilyen téren az ES90 nevű szedán lesz, amelyről mostanra már néhány részlet is napvilágot látott. Ezeket igyekeztünk összegyűjteni a carXpert szervizhálózat idei első írásában.

Évek óta minden autós felület a villanyautóktól „hangos”. Rakétaként emelkedő eladások, elképesztő teljesítmények, egyre növekvő hatótáv, (örökre) küszöbön álló akkutechnológiai áttörések. Minden autóból villany lesz, az eltűnő vagy klasszikus modellek villanyként „élednek újjá”. A carXpert szervizhálózat friss bejegyzésében ezt a hatalmas „hype”-pal övezett, de korántsem „fekete vagy fehér” technológiát járjuk körül. A „másik serpenyőben” ugyebár ott a 30-50%-kal magasabb ár egy azonos kategóriájú, belső égésű változathoz képest, a korlátozott hatótáv, a hiányos töltőhálózat, a gyorstöltők magas árai, és magának a hatótáv visszanyerésének (töltés vs tankolás) az ideje is már önmagában elgondolkodtató. Ezeket a kilátásokat rontja az akkumulátorok korlátos élettartama és a gyakran kezdetleges, kiforratlan technológia, ami a tisztán elektromos modelleket relatíve megbízhatatlanná teszi, a legnagyobb, pedigrés márkákat is beleértve. Elég, ha megnézzük a mostanában kijött megbízhatósági listákat.

Néhány napja leplezték le a Mercedes SL osztályának valaha készült legerősebb változatát, a plug-in hibrid technológiával felvértezett AMG SL 63 S E Performance modellt. Az 1950-es években megszületett SL rövidítés eredetileg a német „Sport-Leicht”, azaz „Sportos, Könnyű” kifejezéseket takarta, márpedig a sportosságot ettől az autótól sem lehet elvitatni. A könnyű mivoltját viszont annál inkább, mostanra ugyanis kiderült, hogy a nyitott tetejű kocsi jóval több mint 2 tonnát nyom. Ennek apropóján a carXpert szervizhálózat friss cikkében a „félig megtévesztő” nevű újdonságot vesszük górcső alá!

Épp a közelmúltban derült ki, hogy a General Motors visszatér az európai piacra, méghozzá az Észak-Amerikában már tavaly óta az utakon lévő, tisztán elektromos luxus-szabadidőautóval, a Cadillac Lyriq-kel. A bejelentés óta mifelénk is érdemes jobban odafigyelni a GM prémiummárkájával kapcsolatos hírekre – márpedig a Cadillac mostanság eléggé belehúzott! Néhány hete a belépőmodellnek szánt Optiq-ot, a napokban pedig a „házi villanytápláléklánc” második pozíciójába érkező Vistiq-et (képünkön) leplezték le! A carXpert szervizhálózat mostani írásában ezekről ejtünk néhány szót.

A minap a Toyota a brüsszeli Kenshiki Fórum nevű eseményen árult el új részleteket arról, mire számíthatnak az európai vásárlók a márkától a közeljövőben. Az uniós szabályozás tendenciáit látva nem meglepő módon a fókuszban (náluk is) az elektromos átállás lesz, amiről rövid távon új villanymodellek, kicsit messzebbre tekintve pedig innovatív akkumulátortechnológiák gondoskodhatnak majd. A carXpert szervizhálózat aktuális bejegyzésében a most beígért újdonságokat vesszük röviden górcső alá.