Így jutunk a csillagokig?

Így jutunk a csillagokig?

A csillagokról sok minden eszébe juthat a mezei autórajongónak. Az első talán a Mercedes márkajelzés, de a Subaruk jelvénye és neve is a Fiastyúk csillagképet „rejti”. Ötágú csillag van a Chryslerek jelvényében is, de felkészültebbek a Pontiac emblémában is találhatnak csillagot, hogy csak a legismertebbeket említsük. Úgy tűnik, hogy a PSA és az FCA egyesülési törekvései mentén hamarosan újabb kifejezést kell megtanulnunk, ez pedig a romantikus hangzású Stellantis, aminek még a betűtípusa is olyan, mintha a következő, világűrben játszódó eposz címe lenne.

Ehhez képest a név a Peugeot és Citroën márkákat készítő PSA és a Fiat és Chrysler branddel fémjelzett FCA egyesüléséből jön létre, de a lista nem itt ér véget. Hozzájuk fog ugyanis tartozni értelemszerűen márkaként a DS, az Opel, a Vauxhall, az Abarth, az Alfa Romeo, a Lancia, a Maserati, a Dodge, a Jeep, a RAM és az SRT is, és ezek még csak a személyautó márkák. Portfoliójukban található ugyanis az Iveco busz- és teherautómárka, az Irisbus, a Case IH és a Steyr is.

Nem véletlen, hogy az Unió egyebek között a csoport haszonjármű területen létrejövő dominanciájával kapcsolatosan fejezte ki aggályait, de azt a két szövetséges a meg nem erősített információk szerint már leküzdötte. Az egyesítéstől már középtávon mintegy 5 milliárd euró megtakarítást várnak, úgyhogy mind a franciák, mind az olaszok eléggé motiváltak. Természetesen ezt a két nemzetet csak megszokásból társítjuk a nevekhez, részvénycsomagjaik a világ számos kis- és nagybefektetőjének kezében mindkettőt nemzetközi céggé teszik.

Az új felállásban a hírek szerint a FIAT gyártaná a miniautókat és a városi járműveket, míg a PSA a nagyobb modellekért felelne.

Az így létrejövő Stellantis – barátkozzunk a névvel – a General Motorst megelőzve a világ 4. legnagyobb autóipari konszernje lesz a Renault-Nissan-Mitsubishi, a Volkswagen-csoport, és a Toyota mögött. Az első 3 helyezett között minimális a különbség, mindhárman kevéssel 10 millió feletti járművet adnak el évente, ezért szinte minden évben váltják egymást a dobogó különböző fokain.