Mi kerül ezen a rendszámon 3 milliárdba?

Mi kerül ezen a rendszámon 3 milliárdba?

Talán nem tévedünk nagyot, ha azt állítjuk, autós pályafutásunk egy pontján a legtöbbünknek eszébe jut, milyen jó lenne, ha egy különleges, ránk jellemző vagy simán csak vicces rendszámtáblával furikázhatnánk. A gondolatot aztán nem mindenkinél követik tettek – és pláne kevesen hagynak ott egy nagyobbfajta vagyont úgynevezett „rendszámaukciókon” (mert hát ilyenek is vannak). És ha már speciális rendszámok, ne feledjük, hogy ez a világ hamarosan Magyarországon is felpezsdülhet majd az újfajta formátum küszöbön álló érkezésével.

A bevezetőben említett „nagyobbfajta vagyon” egész pontosan 35 millió emirátusi dirhamot, vagyis átszámítva nagyjából 3,32 milliárd forintot jelent, ennyit ért meg ugyanis valakinek az „AA 8” feliratú rendszámtábla egy a napokban megtartott, dubai jótékonysági árverésen. Hogy pontosan kinek és miért tetszett meg neki ennyire a szóban forgó azonosító, arról nem szólnak a tudósítások – bár könnyen lehet, hogy a kínai kultúrában kifejezetten szerencsésnek tartott, de az arab világban is közkedvelt 8-as szám a titok nyitja. A helyi MBRGI alapítvány által rendezett eseményen egyébként összesen 5 milliárd forintnyi bevétel gyűlt össze, amelyből a szervezők 50 ország éhezőit támogatják majd.

Mielőtt azt gondolnánk, hogy az ominózus „AA 8” ezzel a világ legértékesebb rendszáma lett, nem árt tudni, hogy az interneten fellelhető adatok szerint az Amerikai Egyesült Államokban a „New York” felirat, Angliában pedig az „F1” azonosító árát is ennek kb. kétszeresére becsülik. Érdekesség, hogy a két rekorder rendszám közül az előbbi ez idő tájt egy több évtizedes Volvo V70-esen, utóbbi viszont egy Bugatti Veyron hiperautón díszeleg.

Magyarországon messze nem kell ilyen mélyen a zsebébe nyúlnia annak, aki valamilyen különleges rendszámra vágyik. A jelenlegi rendszerben az egyéni rendszámokért, ahol a 3 betű plusz 3 szám felosztás megmarad, szabadon választható karakterekkel (pl. ATI 001), 112 450 forintot kell fizetni, míg az egyedi rendszámok, ahol a 4+2 és az 5+1-es tagolás is megengedett (pl. NEKEM 8) 435 ezer forintba kerülnek.

Ne feledjük azonban, hogy a korábbi bejelentések alapján idén július 1-től debütál hazánkban az új rendszámformátum, amelyen már kétszer két betű és három szám szerepel. Az egyedi rendszámok terén ez még nagyobb mozgásteret jelent, hiszen a szabályok értelmében minimum 3, de maximum 6 betűből, és ennek megfelelően legalább 1, de legfeljebb 4 számjegyből kell állnia a leendő, speciális azonosítóknak. A változás adta új lehetőségek beindíthatják sokak fantáziáját, hiszen az új rendszerben (még nem tudni pontos, mekkora összeg fejében) már többek közt a COBRA 11 rendszámmal is kigördülhet valaki az utakra. Lássuk be, ez nemcsak sokkal olcsóbb lesz, hanem sokkal jobban is hangzik, mint a most kalapács alá került „AA 8”.