Gondjai vannak az Aston Martinnak, fejet vakar a Maserati, sőt, a Porsche is embereket küldött el. A Ferrarinál még bőven gurul a szekér, de a trend akkor is gyanús. Mi történik itt? Hagyjuk most a pénzt. Aki sportautót vesz, annak úgyis van felesleges. Hogy mennyi, nem is érdekes a CarXpert szervizhálózat friss írása szempontjából. Nézzük inkább, miért vesz valaki sportkocsit, illetve vesz-e még egyáltalán.
Régen az autósport valahogy az úriemberek szórakozása volt, sportkocsival járni a világfiak kiváltsága. De ki jár ma sportkocsival? Automatikusan rávághatnánk, hogy hát, aki megteheti, és szeret vezetni. Ennek ellenére a helyzet nem ilyen egyszerű. A világgazdasági adatokból kiderül, hogy egyre többen tehetik meg ‒ egyre többen vannak egyre jobb helyzetben. Ehhez képest a sportkocsik messze nem olyan népszerűek, mint régebben, és csak találgathatunk, hogy miért.
Az, hogy egy sportkocsi legfeljebb 2 embernek kényelmes és alig van raktere, nem szempont, hiszen egyrészt ez mindig így volt, másrészt pont, hogy az imázs része a könnyű súly, a 0 raktér, meg egy kis kényelmetlenség is. Minden arra mutat, hogy lám, ez a tárgy a tiszta száguldást, sportot szolgálja, minden sallang és felesleg nélkül. Semmi más nem számít, ezért nem is tesszük bele. Ráadásul ez igaz, hiszen egy autó sportosságának a minél kisebb súly mindig jót tesz. Szóval az, hogy egy sportkocsi funkcionálisan olyan, mint egy sportkocsi, nem lehet gond.
Az árra már röviden kitértünk, nem szempont. Egy sportautót is lehet kapni viszonylag olcsóbban, és persze pokoli drágán is, ahogy minden más kocsit. Egy Mazda MX5 kijöhet 2-3 millióból, hogy csak egy példát mondjunk. De ha sem az ár, sem a praktikum ne lehet tényező, akkor miért hallani gondokról egy sor pedigrés, nagynevű sportkocsi gyártónál, mint amilyen a Maserati, az Aston Martin és a Porsche?
Nos, e mögött különböző okok is állhatnak, ami nem jelenti azt, hogy maga a sportkocsi műfaj ne lenne leszálló ágban. A Maserati a nehéz időket élő Stellantis problémáit „nyögi”, az Aston Martin a korábbi, elitista szemléletű vezetés miatt lehet bajban, míg a Porschéra szintén az anyakonszern, a Volkswagen csoport árnyékai vetültek. Ettől még valószínűleg egyik márka sem fog eltűnni, legfeljebb indiai vagy kínai kézre kerül. A Porsche szinte biztosan nem, de a másik kettőre nem kötnénk fogadást mondjuk 10 éves távlatban. Természetesen nincsenek erre vonatkozó információink, honnan is lennének, csak látjuk, hány híres európai márka végezte már az autógyártás szempontjából feltörekvő piacok befektetéseként: Volvo, SAAB, Land Rover, Jaguar, hogy csak néhányat említsünk. Volt, amelyik márkának, pl. a Jaguárnak kifejezetten jót tett, hogy „idegen” kézre került, mert elkezdett megbízható kocsikat gyártani, miközben innen a csápos emelő mellől India sem tűnik sokkal idegenebbnek az Egyesült Királyságnál.
Tehát az említett márkáknak megvannak a sajátos, a globális autóipar nyűglődéséből fakadó gondjai, de ezek nem sportkocsi-specifikusak. Ami viszont már közelebb visz a megfejtéshez, az a korszellem (Zeitgeist?). Csak néhány tény, ami hátráltatja a sportkocsik vevőit:
Az utcai sportkocsit tehát mint műfajt nem a pénztelenség sorvasztja el lassan, mert soha még ennyi ember nem élt a földön egyszerre, aki járhatna ilyennel. Sokkal inkább az, hogy egyrészt már nincs hol száguldozni, másrészt nincs mikor és kivel, miközben egyre vékonyodik az a réteg is, aki egyáltalán vágyik erre. Annyi mindennel lehet ma gyorsan menni, aminek van csomagtartója. Ezt mi sem mutatja jobban, minthogy mára lényegében minden klasszikus sportautógyártó kihozta a maga brutál SUV-ját, ami menettulajdonságban nem sokban marad el a laposabb modellektől. Ezek nemhogy beváltották a reményeket, de a gyártók lényegében ezekből élnek meg egyáltalán, míg a lapos poszterautók mindinkább a plakátokra költöznek. Tesz még ki bárki egyébként ilyet a falra?