Újra veszélyben a szárazföldi sebességrekord

Újra veszélyben a szárazföldi sebességrekord

Figyelembe véve, hogy a technika folyamatosan és egyre nagyobb tempóban fejlődik, kissé meglepő, hogy a világ leggyorsabb szárazföldi járműve címet immár 1997 óta ugyanaz birtokolja - a Thrust SSC akkor a hangsebességet éppen átlépve 1228 km/h-val repesztett a Nevada állambeli Black Rock sivatagban. Egy friss bejelentésnek köszönhetően azonban elképzelhető, hogy hamarosan átírhatják a rekordkönyveket.

Abban az esztendőben született tehát a csúcs, amikor olyan új autókat mutattak be, mint például a Citroen Xsara, a Daewoo Lanos, a Fiat Seicento, a Mercedes-Benz A-Class vagy épp a Volkswagen Golf IV – az Év Autója címet pedig a Renault Scénic érdemelte ki. De akkor debütált a világ első tömegesen gyártott hibrid kocsija, a Toyota Prius is.

Azóta tehát történt egy s más az autós világban, de a sebességrekord megdöntése, a benne rejlő jókora marketinglehetőség ellenére, valahogy senkinek sem izgatta eléggé a fantáziáját. Az utolsó ígéretes projekt tavaly látszott bedőlni, amikor a Bloodhound („Véreb”) SSC brit fejlesztői bejelentették, elfogyott a pénz. Akkori hírek szerint mintegy 25 millió font (átszámítva kb. 9 milliárd forint) hiányzott ahhoz, hogy az „autó” a 2020-as évek legelején megkísérelje a csúcsdöntést.

A napokban aztán, szó szerint az utolsó utáni pillanatban, az angol milliárdos Ian Warhurst képében megérkezett a megmentő. A befektetőnek köszönhetően sikerült egyben tartani a fejlesztő csapat nagy részét, és a pilóta, az 56 éves Andy Green (akinek nevéhez a ’97-es rekord fűződik) is kitart.

A 12,9 méter hosszú, 2,5 méter széles, 3 méter magas és nagyjából 6,4 tonnát nyomó, többek közt egy Rolls-Royce Eurojet EJ200 repülőgép-hajtómű által támogatott járművet eddig csak 320 km/h-val próbálhatták ki a dél-afrikai Kalahári-sivatagban, most azonban várhatóan elkezdődhet a nagy sebességű tesztelés. A cél ráadásul merészebb, mint az említett 1228 km/h megdöntése, hiszen a Bloodhound a tervek szerint elérheti a lélektani 1000 mérföld/órás (kb. 1609 km/h-s) sebességet is. A számítások szerint erre a tempóra mintegy 42 másodperc alatt lesz képes felgyorsulni.